آشنایی با خصوصیات کاغذ سنگی، کاغذ سنگی پیشگامان

آشنایی با خصوصیات کاغذ سنگی
آشنایی با خصوصیات کاغذ سنگی برای تمامی کسانی که قصد استفاده از این کاغذ را دارند، امری بدیهی است. و برای آشنا شدن با تمامی این خصوصیات کافی است متن نوشته شده در این بخش را مطالعه نمایید.
طبیعی است که کاغذ تولید شده با پودر سنگ آهک به لحاظ بافت و کارایی تفاوت های زیادی با کاغذ هایی دارد که با استفاده از چوب درختان تولید می شوند. این تفاوت ها سبب شده است تا کاغذ سنگی در هنگام استفاده از دیگر کاغذ ها بهتر عمل کند.
خصوصیاتی که در بافت کاغذ سنگی وجود داشته و ما در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم، به شکلی کاملا طبیعی در بافت این کاغذ وجود داشته و حاصل انجام عملیات خاص و پرهزینه ای نمی باشند.
همچنین نکته ای که بسیار در مورد کاغذ سنگی جالب به نظر می رسد، این است که علی رغم داشتن تمام این ویژگی ها و برخورداری از بافتی مقاوم و منسجم، کاملا تجزیه پذیر بوده و تجزیه و بازیافت آن به سادگی انجام می شود.

بافت نفوذ ناپذیر کاغذ سنگی

نخستین خصوصیتی که در مورد کاغذ سنگی می توان به آن اشاره داشت و در دیگر محصولات کاغذی خبری از آن نیست، داشتن بافتی کاملا نفوذ ناپذیر و عاری از خلل و فرج است. که به دنبال خود ویژگی های دیگری را نیز به کاغذ سنگی بخشیده است.

بافت نفوذ ناپذیر کاغذ سنگی، کاغذ سنگی پیشگامان

این خصوصیت سبب می شود تا کاغذ سنگی حتی کوچکترین ذرات و مولکول ها را نیز از عرض خود عبور نداده و در مقابل نفوذ تمام مواد به درون خود همچون سدی محکم عمل کند. مخصوصا زمانی که در مواجهه با آب و روغن قرار می گیرد.
ضد آب و روغن بودن کاغذ سنگی سبب می شود تا آب، روغن و هر ماده جامد و مایعی بر سطح آن شناور شده و توان ورود به لایه های درونی و آسیب رساندن به بافت آن را نداشته باشند.

سطح نرم و مخملی کاغذ سنگی

کاغذ تولید شده از سنگ آهک برخلاف دیگر کاغذ ها سطحی نرم و مخملی داشته و بر روی آن هیچ خبری از وجود پرز و شکستگی نیست. زیرا این کاغذ عاری از الیاف زبر و خشن سلولزی بوده و از پودر سنگ تولید شده است.

سطح نرم و مخملی کاغذ سنگی، کاغذ سنگی پیشگامان

این سطح نرم و مخملی علاوه بر اینکه زیبایی خاصی به کاغذ سنگی بخشیده و در هنگام لمس شدن با دست احساس لطافتی بی نظیر را به دست می دهد، در هنگام استفاده نیز مزیت های زیادی را به همراه دارد.
یکی از این مزایا عدم شکستگی این کاغذ در محل های خط تا بوده و سبب می شود تا این کاغذ در هنگام تاخوردگی دچار فرسایش و از هم گسستگی نشود. ضمن اینکه خط تای ماندگاری داشته و از این جهت مورد رضایت مصرف کنندگان قرار گرفته است.
همچنین بافت عاری از خلل و فرج این کاغذ مصرف مرکب در هنگام انجام کارهای چاپی را به میزان نسبتا زیادی کاهش داده و موجب انجام چاپی به صرفه و نیز زیبا و چشم نواز می شود. به علاوه اینکه در دستگاه چاپ پرزی برجای نمی گذارد.

کاغذ سنگی در گذر زمان

گذشت زمان بر زیبایی و کیفیت کاغذ تولید شده از سنگ آهک هیچگونه تاثیری نداشته و پس از سالیان سال نیز تمام ویژگی های منحصر به فرد خود را حفظ می نماید. که برای اثبات این ادعا دلایل بی شماری وجود دارد.

کاغذ سنگی در گذر زمان، کاغذ سنگی یزد

نخست آنکه کاغذ سنگی در برابر دماهای سرد و گرم و تغییرات دمایی متناوب کاملا مقاوم بوده و هیچگونه تغییر سایزی در هنگام سرد و گرم شدن در آن مشاهده نشده است. که خود سبب می شود تا در گذر از فصل ها و سال ها فرسوده و کهنه نشود.
دیگر آنکه کاغذ سنگ حتی در برابر کشش و پارگی نیز مقاومت بسیار بالایی داشته و بافت آن به سادگی و با قرار گرفتن در معرض کمترین نیرو پاره نمی شود. بلکه برای پاره کردن آن به جد بایستی تلاش کرد.
بافت نفوذ ناپذیر و نیز خنثی کاغذ سنگی نیز شاهدی دیگر بر این مدعاست و سبب می شود تا این کاغذ در هنگام جذب نم و رطوبت، چرب شدن و قرار گرفتن در معرض ذرات گرد و غبار هیچ گونه تغییر شکلی نداده و کیفیت خود را حفظ نماید.

کاغذ سنگی مقاوم در برابر موجودات موذی

کاغذ سنگی در برابر کلیه موجودات موذی که از کاغذ و مواد سلولزی تغذیه می کنند، کاملا مقاوم بوده و این حشرات و حتی جوندگانی که این قابلیت را دارند، امکان آسیب رساندن به بافت کاغذ سنگی و متلاشی کردن آن را ندارند.
از طرفی هنوز موجود زنده و میکرو ارگانیسمی یافت نشده است که قادر به هضم و جذب کربنات کلسیم بوده و علاقه ای به تغذیه نمودن از این ماده داشته باشد.
پس به خوبی معلوم شد که این کاغذ در برابر تمامی موجودات موذی مقاوم بوده و بافت آن هرگز مورد هجوم این عوامل قرار نمی گیرد. چرا که هیچ موجودی از سنگ به عنوان مواد غذایی استفاده نمی کند.

آشنایی با خصوصیات کاغذ سنگی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *