احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک در یزد ، کاغذ سنگی پیشگامان

احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک در یزد
احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک در شهر یزد با هوشمندی خاص و با توجه به نیاز منطقه و شرایط اقلیمی انجام شده است. این کارخانه از معدود کارخانه های کاغذ سازی جهان است که مواد اولیه آن به جای چوب درختان از سنگ آهک به دست می آید.
چند سالی است که در شهرستان یزد، کارخانه کاغذ سازی ویژه ای احداث و راه اندازی شده است که برای تولید کاغذ خود هیچ لطمه ای به طبیعت وارد نمی کند. این کارخانه مورد حمایت خاص و ویژه دوستدار محیط زیست و نیز عموم مردم قرار گرفته است.
کاغذ سنگی تولید شده در این کارخانه قابلیت کاربرد در کلیه صنایعی که از انواع کاغذ، مقوا و نیز مواد پلاستیکی و نایلونی به عنوان مواد اولیه خود استفاده می کنند، را داشته و حتی در هنگام به کارگیری مزیت های فراوانی به نسبت دیگر موادی که بدین منظور مورد استفاده قرار می گرفتند، نیز دارا می باشد.
استفاده از کاغذ سنگی در هر صنعتی، می تواند هزینه های ثانویه آن صنعت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. چرا که کاغذ سنگی بسیاری از مراقبت و خدمات جانبی مورد نیاز برای دیگر کاغذ ها و نیز مواد پلاستیکی را نیازی نداشته و طبیعتا با حذف اقدامات اضافی، هزینه هایی که برای انجام آنها پرداخت میشده است نیز، پس انداز می شود.

مواد مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی

مهمترین ماده مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی، سنگ آهک بوده که نقشی تعیین کننده در وارد شدن و یا وارد نشدن یک کشور به این صنعت را دارد.
کشورهایی که معادن سنگ آهک فراوانی نداشته باشند، قادر به تولید کاغذ سنگی نبوده و تنها در شرایطی می توانند این کاغذ را تولید نمایند که مواد اولیه آن را از دیگر کشورهایی که منابع سرشاری از این سنگ های آهکی دارند، خریداری نمایند. که این اقدام هم به لحاظ اقتصادی و عقلانی توجیه شده نبوده و در عمل انجام شدنی نیست.
کشور ایران که سرشار از این معادن سنگ آهک است، توان تولید انبوه کاغذ سنگی را داشته و حتی می تواند این کاغذ را به بازارهای جهانی عرضه کند.

مواد مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی ، کاغذ سنگی پیشگاماندر سنگ آهک ماده ای به نام کربنات کلسیم وجود دارد که بایستی استخراج شده و با ماده ای غیر سمی به نام پلی پروپیلن و یا پلی اتیلن پرچگال ترکیب شود. به ترکیب حاصله در صد ناچیزی از موادی به نام coupling agent اضافه می شود که ما بین ذرات کربنات و پلی اتیلن اتصالی محکم ایجاد می کند.
با ترکیب این مواد ذراتی به نام گرانول ایجاد شده که با فرآیندهای خاصی به ورق کاغذ سنگی تبدیل شده و آماده مصرف می شود.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی

تجهیزات مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی را از کشورهایی همانند چین خریداری می نمایند. این کشورها نمایندگان فروش زیادی در سراسر جهان داشته و تعداد آن ها به بیش از ۴ تولید کننده نمی رسد.
خوشبختانه نیمی از تجهیزات و دستگاههای مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی در شهر یزد، تولیدات داخلی بوده و توسط دانشمندان و مهندسین این مرز و بوم طراحی و تولید شده است.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی ، کاغذ سنگی پیشگاماناین پیش بینی وجود دارد که تا چند سال آینده، کشور ایران در زمینه تولید تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی نیز خودکفا شده و بتواند ۱۰۰ درصد تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک خط تولید کامل کاغذ سنگی را تولید کند.
با طراحی و تولید خطوط تولید کاغذ از سنگ آهک علاوه بر رشد چشمگیر در زمینه های تولید کاغذ سنگی، قادر به صادرات این خطوط تولید نیز خواهیم بود.

کارخانه تولید کاغذ سنگی یزد

کارخانه تولید کاغذ سنگی واقع در استان یزد هم اکنون تنها تولید کننده کاغذ سنگی کشور بوده و سالانه توان تولید ۵۰۰۰ تن کاغذ سنگی مرغوب را دارد.
در این کارخانه ۳۰ نفر نیروی کار جوان و متخصص مشغول به کار بوده و کاغذ سنگی را در سه شیفت کاری و در دو نوع رول و شیت تولید و برش می نمایند.
رول های کاغذ سنگی این کارخانه، در عرض های ۱۰۴ الی ۱۴۳ سانتی متری بوده که بخشی از آن متناسب با نیاز مصرف کنندگان به شیت هایی با ابعاد ۹۰*۶۰ و نیز۷۰*۱۰۰ برش می خورد.

کارخانه تولید کاغذ سنگی یزد ، کاغذ سنگی پیشگاماناین کارخانه طرح های توسعه و گسترشی هم دارد. که با اجرایی شدن آن ها شاهد تولید ۲۰۰۰۰ تن کاغذ سنگی در سال و به کار گرفتن ۲۰۰ نفر نیروی کار جوان خواهیم بود. که علاوه بر تامین نیاز بازار های داخلی می تواند به بخشی از نیاز بازار های خارجی به کاغذ سنگی نیز پاسخ بگوید.

احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک در یزد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *