ضد آب بودن مهترین مزیت کاغذ سنگی، کاغذ سنگی پیشگامان

ضد آب بودن مهترین مزیت کاغذ سنگی
ضد آب بودن را به جرات می توان مهمترین مزیت کاغذ سنگی برشمرد. این ویژگی که در میان محصولات کاغذی شگفت انگیز به نظر می رسد، کارایی کاغذ سنگی را بسیار بالاتر برده و آن را برای مصارف زیادی مناسب کرده است.
یکی از ویژگی های کاغذ تولید شده با سنگ که تبلیغات زیادی پیرامون آن انجام شده و به نوبه خود خاص و ویژه است، ضد آب بودن بافت کاغذ و آسیب پذیر نبودن آن در هنگام غوطه ور شدن در آب است.
این ویژگی کاغذ سنگی برخلاف شناختی است که ما پیش از این، از انواع کاغذ و مقواهای معمولی داشتیم. زیرا کاغذ های سلولزی در صورت قرار گرفتن در معرض آب و حتی رطوبتی که در هوا موجود است، آسیب های جدی دیده و بافت آن در مواجهه با آب و دیگر مایعات دفرمه شده و از بین می رود.
در صورتی که اگر کاغذ سنگی را حتی پس از چاپ هم در ظرفی پر از آب غوطه ور نماییم نه تنها بافت کاغذ آسیبی نمی بیند، بلکه چاپ انجام شده بر روی آن نیز پخش نشده و خراب نمی شود.

دلیل ضد آب بودن کاغذ سنگی

ضد آب بودن کاغذ سنگی به دلیل بافت نفوذ ناپذیر و عاری از خلل و فرج آن است. ذرات تشکیل دهنده کاغذ سنگی که متشکل از پلی اتیلن و کربنات کلسیم هستند، توسط مواد افزودنی در کنار هم قرار گرفته و تمامی خلل و فرج میان این ذرات پر می شود.
ضمن اینکه؛ خود پلی اتیلن یک نوع پلاستیک حامی طبیعت و رزینی غیر سمی بوده و قابلیت ضد آب بودن کاغذ سنگی بیشتر مدیون حضور این ماده است.

دلیل ضد آب بودن کاغذ سنگی، کاغذ سنگی پیشگامان

از پلی اتیلن در صنایعی همچون تهیه ظروف یکبار مصرف برای ضد آّب نمودن بافت کاغذ های معمولی و جلوگیری از نشت مواد درونی به بیرون استفاده می شود.
جالب است بدانید؛ این ماده از جمله اصلی ترین ترکیبات مورد استفاده در تولید کاغذ سنگی است. کاغذ تولید شده از سنگ به دلیل وجود همین ماده در صورت بکار رفتن برای تهیه ظروف یکبار مصرف، نیازی به پوشش دهی و آبکاری پلی اتیلن نداشته و به خودی خود مانع از نفوذ مواد درونی را به بیرون می شود.

فواید ضد آب بودن کاغذ سنگی

ضد آّب بودن کاغذ سنگی و به عبارتی دیگر نفوذ ناپذیر بودن بافت این کاغذ در برابر آب، فواید فراوانی داشته و این کاغذ را برای استفاده در مصارف زیادی مناسب کرده است.
همانطور که میدانید؛ آب از جمله عوامل مزاحم و مخرب برای بافت کاغذ های معمولی است. و در صنایعی که امکان مواجهه کاغذ با آب و رطوبت وجود دارد، برای پایین آوردن آسیب پذیری آنها لایه ای بر روی آن کشیده می شود که از جنس های مختلفی همچون: سلفون، پلی اتیلن و… هستند.
اما کاغذ تولید شده از کربنات کلسیم به خودی خود بافتی ضد آب داشته و به همین جهت به پوشش دهی با هیچ ماده خارجی نیازی ندارد. و همین امر سبب می شود تا کاغذ سنگی در هنگام بکار رفتن در صنایع مختلف به یکسری از خدمات و مراقبت ها، نیازی نداشته و هزینه های تمام شده در آن صنعت را پایین بیاورد.

فواید ضد آب بودن کاغذ سنگی، کاغذ سنگی پیشگامان

اگر بخواهیم به کاربردهایی که می توان از خاصیت ضد آب بودن کاغذ سنگی در آنها استفاده می شودنام ببریم، بایستی به موارد زیر اشاره کنیم:
• تولید کاغذ دیواری
• تهیه ظروف یکبار مصرف کاغذی
• چاپ انواع کتاب های نفیس، آشپزی، کودکان و…
• تولید دفاتر و دفترچه های ضد آب
• روکش و آستر های ام دی اف
• لوازم التحریری همچون: کاورهای دکمه دار، انواع پوشه ها و…
• هدایای تبلیغاتی و ست اداری
• پاکت های بسته بندی مواد غذایی مایع و جامد
• بسته بندی لوازم و مواد آرایشی و بهداشتی
• کارتن های مقوایی، لمینتی، دایکاتی و…
و بسیاری از کاربردهای دیگر که در این مقال نمی گنجد.

ضد آب بودن مهترین مزیت کاغذ سنگی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *