عدم تولید پساب صنعتی با کاغذ سنگی، کاغذ سنگی پیشگامان

عدم تولید پساب صنعتی با کاغذ سنگی
عدم تولید پساب صنعتی در هنگام تولید کاغذ سنگی می تواند نقش مهمی در کاهش آلودگی های زیست محیطی داشته و به زیبایی طبیعت کمک کند. پساب های صنعتی بسیار خطرناک بوده و قدرت تخریب زیادی دارند.
یکی دیگر از معضلاتی که در صنایع گوناگونی اتفاق افتاده و هر ساله ضربه های زیادی را بر پیکره محیط زیست و اکوسیستم ما وراد می کند، تولید پساب و یا همان فاضلاب صنعتی است. این فاضلاب عمدتا مواد خطرناکی از جمله سرب را در خود دارد. و بایستی قبل از رها شدن به طبیعت در چند مرحله تصفیه شده تا خطر کمتری را ایجاد بنمایند.
اما متاسفانه این کار همیشه به درستی انجام نشده و بسیاری از صنایع، فاضلاب خود را بدون تصفیه کردن به آبهای جاری همچون رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین رها میکنند.
هر چند که خود پساب تصفیه شده هم خالی از عیب نبوده و مشکلات بی شماری را به همراه دارد. چرا که بسیاری از مواد خطرناک را با روش تصفیه نمی توان جداسازی نموده و حتی ترکیبات جداسازی شده هم در نهایت در طبیعت رها می شوند.
اگر عمق این فاجعه را احساس کرده باشید، متوجه خواهید شد که چرا عدم تولید پساب صنعتی در فرایند تولید کاغذ از سنگ آهک پدیده ای مهم و حیاتی است. و استفاده از کاغذ سنگی در مصارف روزانه یک الزام در راستای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آب های جاری است.

چرا کاغذ سنگی تولید پساب صنعتی ندارد؟

اولین نکته در رابطه با تولید کاغذ سنگی این است که این کاغذ اصلا آبی مصرف نمی کند که پسابی تولید شود. در هیچ کدام از بخش ها و اجزای دستگاههای تولید کاغذ از کربنات کلسیم، بخشی برای افزودن آب وجود نداشته و حتی یک قطره آب هم برای تولید کاغذ سنگی مصرف نمی شود.

چرا کاغذ سنگی تولید پساب صنعتی ندارد؟، کاغذ سنگی پیشگامان

دلیل دیگر عدم تولید پساب و فاضلاب صنعتی، سفید بودن طبیعی مواد مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی است که این کاغذ را از اسید و سفید کننده های سمی و پرخطر بی نیاز می کند.
با توجه به این نکته که بخش اعظمی از پساب تولید شده از کارخانه های تولید کننده کاغذ های سلولزی حاوی اسید و کلرهایی است که برای سفید کردن و رنگبری خمیر کاغذ اضافه شده و پس از آن از سطح خمیر کاغذ شسته می شوند. به خوبی مشخص می شود که عدم مصرف اسید و کلر برای تولید کاغذ سنگی عدم تولید پساب صنعتی را به همراه دارد.

مزیت کاغذ سنگی در تولید نکردن پساب صنعتی

اگر تا اینجای مطلب را به خوبی و با دقت مطالعه کرده باشید؛ متوجه شده اید که پساب تولید شده در صنایع مختلف حاوی مواد خطرناک و اسید و بازهای فراوانی است که هرکدام به تنهایی قدرت آسیب رسانی بالایی داشته و موجب آلودگی محیط زیست می شوند.

مزیت کاغذ سنگی در تولید نکردن پساب صنعتی، کاغذ سنگی پیشگامان

بنابراین قانون، که در طبیعت هیچ ماده ای تولید و نابود نشده بلکه از شکلی به شکلی دیگر تبدیل می شود. مواد خطرناکی که در پساب صنعتی وجود دارند، بطور کلی از بین نرفته و حتی در زمان تصفیه نیز به ترکیبی با خطر پایین تر و نه لزوما ترکیبی کاملا بی خطری تبدیل شده و سپس در طبیعت رها می شوند.
بنابراین کاغذ سنگی با عدم تولید پساب صنعتی باعث حذف بخش های جانبی همچون تصفیه پساب صنعتی نیز شده و با این روش در هزینه و زمانی که برای این منظور استفاده می شود، صرفه جویی شده و می توان از آن در بخش مهمتری استفاده نمود.
همچنین تولید نشدن پساب صنعتی در هنگام تولید کاغذ سنگی و یا کاغذ سنگ آهک از آلوده شدن محیط زیست جلوگیری نموده و اصل پیشگیری بهتر از درمان است را به مرحله اجرا در خواهد آورد.

عدم تولید پساب صنعتی با کاغذ سنگی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *