مزیت های استفاده از کاغذ معدنی، کاغذ سنگی پیشگامان

مزیت های استفاده از کاغذ معدنی
استفاده از کاغذ معدنی با مزیت های زیادی همراه بوده و همین امر سبب جلب مشتریانی از صنایع گوناگون به مصرف این کاغذ شده است. مزیت هایی که در دو نوع زیست محیطی و کاربردی می توانند دسته بندی شوند.
دانشمندان و تمامی کسانی که به هر شیوه و میزانی از کاغذ معدنی استفاده نموده اند، برای استفاده از این کاغذ مزیت های بیشماری را برشمرده اند. مزیت هایی که در نقطه مقابل نقاط ضعف کاغذ های سلولزی قرار می گیرند.
وجود همین مزیت های رقابتی میان کاغذ سنگی با دیگر کاغذ ها موجب شد که این کاغذ در مدت کوتاهی در میان تمامی صنایع وابسته به انواع کاغذ و مقوا شناخته شده و این صنایع در مصارف خود از آن استفاده نمایند.
بخشی از مزیت های کاغذ معدنی که در ارتباط با مسائل زیست محیطی قرار داشته و موجب کمتر شدن بهره برداری بشر از طبیعت می شوند، مورد استقبال خاص حامیان و دوستداران محیط زیست قرار گرفته اند.

مزیت های زیست محیطی کاغذ معدنی

همانطور که اشاره شد؛ بخشی از مزیت های کاغذ معدنی با مسائل زیست محیطی در ارتباط بوده و موجب می شود تا وابستگی صنایع تولید کاغذ و مقوا به استفاده از چوب درختان و نیز برداشت از رودخانه های آب شیرین کاهش یابد.

مزیت های زیست محیطی کاغذ معدنی، کاغذ سنگی پیشگامان

یکی از این مزایا قطع نشدن هیچ درختی برای تولید کاغذ سنگی است. این کاغذ تنها با استفاده از پودر سنگ آهک و دیگر مواد افزودنی تولید می شود. ضمن اینکه آب، اسید و حتی سفید کننده ای به کمترین میزان ممکن برای تولید آن استفاده نمی شود.
قابلیت بازیافت صد در صدی، تجزیه پذیر بودن، کاهش انتشار دی اکسید کربن، عدم تولید پساب صنعتی، عدم تولید شیرابه های سمی و نیز آزاد نشدن گازهای سمی در هنگام تجزیه و سوختن کاغذ سنگی نیز از دیگر مزیت های این کاغذ برای محیط زیست است.

مزیت کاغذ معدنی در صنایع مختلف

کاغذ معدنی در هنگام استفاده در صنایع مختلف نیز مزیت های رقابتی زیادی با کاغذ های سلولزی دارد. این مزیت ها در حقیقت همان نقاط ضعف کاغذ های سلولزی هستند که در بافت کاغذ تولید شده از سنگ آهک وجود ندارند.

مزیت کاغذ معدنی در صنایع مختلف، کاغذ سنگی پیشگامان

آسیب پذیر بودن کاغذ های معمولی در برابر کشش و پارگی و نیز قرار گرفتن در معرض آب و روغن از جمله نقاط ضعفی است که در کاغذ های سلولزی وجود داشته و در بافت کاغذ سنگی وجود ندارد. این کاغذ به سختی پاره شده و کاملا ضد آب و روغن است.
همچنین طول عمر و ماندگاری بالای کاغذ معدنی و نیز مقاومت این کاغذ در برابر حمله حشرات و جوندگان و نیز مقاومت در برابر شعله ور شدن از دیگر مزیت های کاغذ سنگی است که در هنگام استفاده در صنایع گوناگونی موجب کاهش هزینه های جاری می شود.

مزیت کاغذ معدنی در هنگام چاپ

مزیت کاغذ معدنی در هنگام چاپ، نیازمند نبودن به انجام خدمات تکمیلی و مراقبت های قبل و بعد از چاپ از جمله: کوتینگ، لمینت، روکش سلفون و… است. این خدمات که با هزینه های زیادی انجام می شوند، برای انجام چاپ باکیفیت بر روی دیگر کاغذها استفاده می شوند.

مزیت کاغذ معدنی در هنگام چاپ، کاغذ سنگی پیشگامان

کاغذ تولید شده از کربنات کلسیم برای داشتن چاپی باکیفیت به هیچ یک از این خدمات نیازی نداشته و کار چاپی انجام شده بر روی آن کاملا ضد آب و روغن بوده و در مقابل تغییرات دمایی دچار ریزش نمی شوند.
همچنین بافت یکدست و بدون پرز و روزنه کاغذ معدنی سبب می شود تا علاوه بر آسیب ندیدن دستگاه چاپ هنگام انجام کار چاپی، مرکب را نیز به میزان بسیار کمتری استفاده نموده و هزینه های پرداخت شده برای مرکب را نیز کاهش دهد.

مزیت های استفاده از کاغذ معدنی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *