کاغذ سنگی یا کاغذ کربنات کلسیم، کاغذ سنگی پیشگامان

کاغذ سنگی یا کاغذ کربنات کلسیم
کاغذ تولید شده از کربنات کلسیم را با نام های مختلفی می شناسند. تمامی این نام ها معرف کاغذ سنگی بوده و بیانگر یکی از ویژگی های شگفت انگیز آن کاغذ است. کاغذ کربنات کلسیم نیز یکی از این نامها بوده که با توجه به ماده اولیه آن انتخاب شده است.
نامگذاری کاغذ تولید شده از سنگ با اسامی گوناگون ممکن است کمی مصرف کنندگان این کاغذ را سردرگم نماید. زیرا با شنیدن نام های گوناگون تصور می کنند که این کاغذ ها در ماهیت، مواد اولیه و حتی کیفیت و کارایی ممکن است متفاوت باشند.
اما تمام این نام ها مربوط به کاغذ سنگی بوده و هر یک به بخشی از ویژگی های این کاغذ می پردازند. کاغذ سنگی، کاغذ سنگ، کاغذ سنگ آهک، کاغذ آهکی، کاغذ معدنی، کاغذ معدنی غنی، کاغذ کربنات کلسیم و نیز کاغذ سبز تعدادی از این اسامی هستند.
هر نامگذاری توسط افراد خاصی انجام شده و خصوصیتی را نشان می دهد که در میان آن دسته از افراد از اهمیت بالاتری برخوردار است. بطور مثال این کاغذ در میان دوستداران طبیعت و به دلیل آسیب نرساندن به محیط زیست به کاغذ سبز معروف است.

ماده اصلی در تولید کاغذ کربنات کلسیم

کاغذ کربنات کلسیم نامی است که با توجه به اصلی‌ترین ماده مورد نیاز برای تولید این کاغذ انتخاب شده است و هدف آن بیان تمایز میان این کاغذ با کاغذهای سلولزی است. بطوریکه این تفاوت تنها با شنیدن این نام به خوبی مشخص شود.

ماده اصلی در تولید کاغذ کربنات کلسیم، کاغذ سنگی پیشگامان

کربنات کلسیمی که برای تولید کاغذ کربنات کلسیم استفاده می شود، ماده ای است که بصورت پودر سفید رنگ و یکنواختی از سنگ هایی با پایه آهکی استخراج شده و برای تهیه خمیر این کاغذ و به میزان ۸۰ درصد مواد اولیه بکار می رود.
این ماده که اصلی ترین ماده برای تولید کاغذ سنگی محسوب می شود، بایستی به میزان زیادی و با هزینه های بسیار پایینی در دسترس تولید کنندگان این کاغذ قرار داشته و محدودیتی برای تولید انبوه این کاغذ ایجاد نکند.

تولید کاغذ با کربنات کلسیم

تولید کاغذ تنها با استفاده از کربنات کلسیم، با وجود اینکه این ماده مهمترین ماده اولیه مورد نیاز برای تولید این کاغذ بوده و ۸۰ درصد مواد اولیه را تشکیل می دهد، امکان پذیر نبوده و به این ماده بایستی درصدهای کمی از دیگر مواد افزودنی نیز اضافه شود.

تولید کاغذ با کربنات کلسیم، کاغذ سنگی پیشگامان

یکی از این مواد افزودنی پلیمری به نام پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن می باشد که به میزان ۱۵درصد در تولید این کاغذ استفاده می شود. این ماده یک پلاستیک کاملا تجزیه پذیر و صد در صد دوستدار محیط زیست است.
ماده افزودنی دیگری که برای تولید این کاغذ الزامی بوده و ماهیت آن توسط تولید کنندگان کاغذ سنگی حفظ می شود، ماده ای است که به میزان ۵ درصد در تولید این کاغذ استفاده شده و با نام coupling agent شناخته می شود.

کاغذ کربنات کلسیم حامی طبیعت است

کاغذی که با کربنات کلسیم تولید می شود، یک کاغذ حامی طبیعت بوده و برای تولید آن به زندگی هیچ درختی پایان داده نخواهد شد. بدین ترتیب با تولید انبوه این کاغذ می توان جلوی پیشرفت بشر در نابودی جنگل ها را گرفت.

کاغذ کربنات کلسیم حامی طبیعت است، کاغذ سنگی پیشگامان

این کاغذ برای تولید شدن حتی به قطره ای آب شیرین نیاز نداشته و قطره ای پساب صنعتی نیز تولید نمی کند. بدین معنا که نه تنها به آبدهی نیاز نداشته و کم آبخواه است، بلکه از آلودگی آب ها نیز جلوگیری می کند.
هیچگونه نگرانی به لحاظ آلوده شدن طبیعت با زباله های تولید شده از کاغذ سنگی و نیز شیرابه و گازهای سمی آزاد شده از آنها وجود ندارد. زیرا کاغذ سنگی کاملا تجزیه پذیر و قابل بازیافت بوده و به زباله های خطرناک تبدیل نمی شود.

کاغذ سنگی و صرفه جویی در مصرف انرژی

کاغذ سنگی در کنار تمام مزایایی که برای آن بیان شده و حمایت هایی که از محیط زیست به عمل می آورد، موجب صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود. زیرا در فرآیند تولید این کاغذ انرژی به میزان بسیار کمی مصرف می شود.
ضمن اینکه تنها انرژی مصرف شده برای تولید کاغذ سنگی انرژی الکتریسیته بوده و از انرژی های تجدید ناپذیری همچون نفت و گاز استفاده ای نمی شود. بدین ترتیب آلودگی های ایجاد شده از مصرف این سوخت های فسیلی نیز کاهش می یابد.
جالب اینجاست که انرژی الکتریسیته مصرف شده در هنگام تولید کاغذ سنگی نیز بسیار پایین بوده و اگر تولید این کاغذ جایگزین تولید کاغذهای سلولزی شود، می توان به میزان زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی نمود.

کاغذ سنگی یا کاغذ کربنات کلسیم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *